Звіт директора ЦСП за 2018 рік
Керуючись Законом України «Про соціальні послуги» та постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2009 р. № 1417 «Деякі питання діяльності територіальних центрів соціального обслуговування (надання соціальних послуг)» та Положенням про Центр з надання соціальних послуг Зорівської сільської ради, центр здійснює соціальне обслуговування та надання соціальних послуг громадянам, які перебувають у складних життєвих обставинах і потребують сторонньої допомоги.
Відповідно до Державних стандартів центр надає такі соціальні послуги: догляд вдома, соціальний супровід, консультування та інші соц. послуги.
В установі функціонує 3 структурні підрозділи:
- відділення соціальної допомоги вдома;
- відділення соціальної роботи для сім’ї, дітей та молоді;
- пункт прокату засобів реабілітації.
Основним завданням відділень Центру є виявлення громадян, які перебувають в складних життєвих обставинах та потребують сторонньої допомоги, визначення їх індивідуальних потреб у соціальному обслуговуванні та забезпечення якісного надання соціальних послуг. Працівниками центру щорічно проводиться робота по обстеженню матеріально-побутових умов проживання пенсіонерів, інвалідів та сімей, які перебувають в складних життєвих обставинах.
З 1 січня по 31 грудня 2018 року відділенням соціальної допомоги вдома виявлено 58 громадян похилого віку та інвалідів, яким були надані послуги догляду вдома. На даний час обслуговується 51 особа.
Громадяни, які не здатні до самообслуговування у зв’язку із частковою втратою рухової активності, обслуговувались у відділенні соціальної допомоги вдома. За звітний період відділенням обслуговано 58 громадян, із них за статусом:
- учасники війни - 12 осіб;
- дітей війни – 29 осіб;
- інвалідів різних категорій –4 особи;
- членів сім’ї загиблих учасників війни–4 особи;
- ветеранів праці – 4 особи;
- пенсіонери – 5 осіб.
Обслуговування здійснює 6 соціальних робітників. Одинокі громадяни отримували за місцем проживання понад 30 видів різних соціально-побутових послуг, серед яких:
- придбання та доставка продуктів харчування, промислових, господарчих товарів та медикаментів;
- оплата комунальних платежів;
- прибирання житлового приміщення;
- піднесення води, вугілля, дров;
- розпалювання печі;
- приготування їжі;
- прання і прасування білизни та одягу;
- надання санітарно-гігієнічних послуг;
- надання допомоги в обробці присадибної ділянки;
- прибирання господарського двору;
- допомога в оформленні субсидій та інші.
Соціальні робітники відвідували своїх підопічних від 2 до 5 разів на тиждень та надавали їм послуги відповідно до укладених договорів.
Відділенням було забезпечено безоплатне обслуговування 40 громадян, які не мають рідних, які повинні забезпечити їм догляд і допомогу. Їм надано 28658 соціальних послуг.
Громадяни, які мають рідних, отримували послуги на платній основі. За 2018 рік соціальними робітниками відділення надано 1461 платна послуга 16 громадянам. Надходження від наданих платних послуг склали 7142 грн 88коп.
За звітний період відділенням прийнято на обслуговування 58 громадян, знято з обслуговування з різних причин – 7 осіб.
Пунктом прокату технічних засобів реабілітації було передано в безоплатне тимчасове користування 3 інвалідні візки та рамка для ходіння. Всього Пунктом прокату скористувалися 6 осіб.
Робота фахівців із соціальної роботи спрямована на:
- раннє виявлення, облік та соціальний супровід сімей, які опинилися в складних життєвих обставинах;
- проведення інформаційно-просвітницької роботи, спрямованої на формування засад усвідомленого, відповідального батьківства;
- робота по створенню прийомних, патронатних сімей, забезпечення соціального супроводу прийомних, патронатних сімей;
- надання послуг, соціальна підтримка сімей, які опинилися в складних життєвих обставинах;
- проведення інформаційно-просвітницьких, профілактичних заходів у дитячому молодіжному середовищі.
В процесі роботи з данною категорією сімей ОТГ працівниками Центру визначено основні причини, з якими найчастіше пов’язані проблеми, що виникають у них:
- пияцтво;
- безробіття;
- низький рівень виховного потенціалу батьків;
- залежність;
- непрацездатність;
- хвороба дитини;
- конфлікт між членами родини;
- різні види насильства.
Важливим фактором сімейного неблагополуччя також є низький рівень матеріального забезпечення.
Протягом 2018 року виявлено 178 сімей з дітьми (675 осіб, з них дорослих - 357, дітей – 318).
На обліку у відділі соціальної роботи з сім’ями, дітьми та молоддю перебувають такі категорії громадян:
- багатодітні сім'ї – 37 сімей (76 дорослих, 121 дитина);
- звичайні сім’ї – 94 (192 дорослих, 134 дитини);
- одинокі матері – 25 сім’ї (47 дорослих, 33 дитини);
- сім’ї, в яких є особи з інвалідністю – 6 сімей (14 дорослих, 9 дітей), осіб з інвалідністю в цих сім’ях – 7 осіб, з них 4 дитини;
- сім’ї з дітьми напівсиротами – 2 сім’ї (дорослих – 2, дітей – 2);
- сім’ї опікунів – 2 сім’ї (дорослих – 4, дітей – 3);
- дистанційні сім’ї – 6 сімей (дорослих – 9, дітей – 7);
- сім’ї учасників ООС, в яких є діти – 6 сімей (дорослих – 13, дітей – 9).
- учасників ООС в ОТГ – 11 осіб.
Соціальною роботою охоплено 127 сімей - 494 особи. Проведено обстеження матеріально-побутових умов цих сімей. З них під соціальним супроводом перебувало – 10 сімей (18 дітей).
Із соціального супроводу в зв'язку з мінімізацією складних життєвих обставин знято 10 сімей, в яких виховується 18 дітей. Одна сім’я знята із соціального супроводу у зв’язку зі зміною місця проживання.
На сьогодні робота із особами з інвалідністю представниками медицини зводиться, в основному, до надання екстреної допомоги, однак упущено ряд заходів, котрі мали б мати належне місце в роботі із людьми з особливими потребами. Зокрема, з питань реабілітації дітей та дорослих інвалідів у закладах, в яких вони можуть отримати психологічну та фізіологічну підтримку належного рівня.
Одній особі з інвалідністю надавалася допомога у влаштуванні до реабілітаційного центру, але особа відмовилася. Зараз з допомогою лікарів ЦРЛ м. Золотоноша дана особа забезпечена медичним ліжком.
На виконання Постанови КабінетуМіністрівУкраїни №1751 «Про затвердження Порядку призначення і виплат державної допомоги сім’ям з дітьми» від 27.12.2001 року зі змінами та доповненнями з метою раннього виявлення сімей в складних життєвих обставинах Центром відвідуються сім’ї, яким призначена матеріальна допомога при народженні дитини. Жодна сім’я не виявила наміру відмовитися від новонародженої дитини, однак під час обстежень виявляли дітей, які були не в належному вигляді в плані гігієни. Таким матерям, на нашу думку, слід збільшити кількість відвідувань представниками медицини населених пунктів з метою запобігання розвитку хронічної недбалості і можливих інфекцій у новонароджених.
Директор Центру
з надання соціальних послуг Г.М. Мотіна