Положення про КЗ "Центр надання соціальних послуг Зорівської сільської ради"
ПОЛОЖЕННЯ
КОМУНАЛЬНОГО ЗАКЛАДУ
«ЦЕНТР З НАДАННЯ СОЦІАЛЬНИХ ПОСЛУГ
ЗОРІВСЬКОЇ СІЛЬСЬКОЇ РАДИ»
(в новій редакції)
(код ЄДРПОУ 41837199
1. Загальні положення
1.1. Комунальний заклад «Центр з надання соціальних послуг Зорівської сільської ради» (далі – Центр) є бюджетною неприбутковою установою, рішення щодо його утворення, ліквідації та реорганізації приймає Зорівська сільська рада (далі – Засновник).
Повне найменування центру: комунальний заклад «Центр з надання соціальних послуг Зорівської сільської ради».
Скорочене найменування: КЗ «ЦНСП Зорівської сільської ради».
Юридична адреса: 19851, Черкаська область, Золотоніський район, село Мехедівка, вул. Благовісна, будинок № 151.
Фактичне місцезнаходження: 19851, Черкаська область, Золотоніський район, село Мехедівка, вул. Благовісна, будинок № 151.
1.2. Види діяльності за КВЕД – 2010:
- надання соціальної допомоги без забезпечення проживання для осіб похилого віку та інвалідів (КВЕД-88.10 – основний);
- надання іншої соціальної допомоги без забезпечення проживання, н.в.і.у. (КВЕД-88.99).
1.3. Центр утворюється для проведення соціальної роботи та надання соціальних послуг особам/сім’ям, які належать до вразливих груп населення та/або перебувають у складних життєвих обставинах і потребують сторонньої допомоги за місцем проживання.
Діяльність Центру відповідає критеріям діяльності надавачів соціальних послуг.
1.4. Діяльність Центру направлена на виконання соціально важливих функцій і не переслідує мети отримання прибутків. Фінансово-господарська діяльність установи провадиться відповідно до законодавства та цього Положення.
Отримані доходи (прибутки) та майно Центру не підлягають розподілу отримання доходів (прибутків) або їх частин між засновниками (учасниками) членами такої організації, працівниками (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членами органів управління та інших пов’язаних з ними осіб та не можуть використовуватися для вигоди будь-якого окремого засновника або члена установи та інших пов’язаних з ними осіб.
Доходи (прибутки) Центру використовуються виключно для фінансування видатків на утримання Центру, реалізацію пріоритетних заходів, пов'язаних з виконанням основних завдань та напрямів діяльності, визначених цим Положенням.
1.5. Центр у своїй діяльності керується Конституцією України, Законом України «Про соціальні послуги» законом України «Про соціальну роботу з сім’ями, дітьми та молоддю», указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Президента України та Кабінету Міністрів України, наказами Міністерства соціальної політики України (далі – Мінсоцполітики) та Національної соціальної сервісної служби (далі – Нацсоцслужби), розпорядженнями Черкаської обласної державної адміністрації, Департаменту соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації, Золотоніського обласного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, рішеннями Зорівської сільської ради та її виконавчого комітету, розпорядженнями сільського голови та даним Положенням, розробленим відповідно до Типового положення «Про центр надання соціальних послуг», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2020 № 177, Типового положення «Про районний, міський, районний у місті, селищний, сільський центр соціальних служб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2020 № 479, іншими нормативно-правовими актами з питань надання соціальних послуг.
1.6. Центр проводить діяльність за принципами недискримінації, дотримання прав людини, прав дитини та прав осіб з інвалідністю; гуманізму; забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків; поваги до честі та гідності; толерантності; законності; соціальної справедливості; доступності та відкритості; неупередженості та безпечності; добровільності; індивідуального підходу; комплексності; конфіденційності; максимальної ефективності та прозорості використання надавачами соціальних послуг бюджетних та інших коштів; забезпечення високого рівня якості соціальних послуг.
2. Організаційно-правові засади.
2.1. Центр є юридичною особою, має печатку із зображенням Державного Герба та із своїм найменуванням, штампи та бланки.
2.2. Центр забезпечується Засновником необхідною матеріально-технічною базою, зокрема приміщеннями, що відповідають будівельним, технічним, санітарно-гігієнічним нормам, вимогам пожежної безпеки та іншим нормам відповідно до законодавства, автотранспортними засобами, спеціальними засобами для догляду і самообслуговування.
2.3. Для осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення Центром в установленому порядку забезпечуються належні умови для вільного доступу до будівель закладу, безперешкодного переміщення прилеглою до закладу територією та всередині будівель відповідно до встановлених вимог.
2.4. Центр володіє та користується майном, яке передано йому на праві оперативного управління Зорівської сільської ради, юридичними та фізичними особами, а також майном, придбаним за рахунок коштів місцевих бюджетів та інших джерел, не заборонених законодавством.
2.5. Положення про Центр, його структуру, штатний розпис та кошторис затверджується сесією Зорівської сільської ради.
2.6. Методичний та інформаційний супровід діяльності Центру здійснює Мінсоцполітики, Департамент соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації, Черкаський обласний центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, організаційно-методичне забезпечення та контроль за додержанням законодавства про надання соціальних послуг – відділ соціального захисту населення Виконавчого комітету Зорівської сільської ради.
Для забезпечення реалізації соціальної політики щодо надання соціальних послуг Центр взаємодіє зі структурними підрозділами органів державної виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями всіх форм власності.
2.7. Центр утримується за рахунок коштів, які відповідно до Бюджетного кодексу України виділяються з місцевих бюджетів на соціальний захист населення та соціальне забезпечення, інших надходжень, у тому числі від діяльності його структурних підрозділів, від надання платних соціальних послуг, а також благодійних коштів громадян, підприємств, установ та організацій, в тому числі із-за кордону.
2.8. Умови оплати праці працівників Центру, тривалість робочого часу та відпусток, штатна чисельність встановлюються відповідно до умов, передбачених для працівників закладів, установ соціального обслуговування відповідно до чинного законодавства.
2.9. Ведення діловодства та статистичної звітності у Центрі здійснюється відповідно до законодавства. Бухгалтерський облік ведеться при виконавчому комітеті Зорівської сільської ради.
2.10. Для надання соціальних послуг Центр має право залучати на договірних засадах інші підприємства, установи, організації та фізичних осіб, зокрема волонтерів.
2.11. Центр має право в установленому порядку отримувати гуманітарну та благодійну допомогу, в тому числі із-за кордону, яка використовується для надання допомоги громадянам, особам/сім’ям, які перебувають у складних життєвих обставинах та поліпшення матеріально-технічної бази Центру.
2.12. Моніторинг та оцінювання якості соціальних послуг у Центрі проводиться відповідно до законодавства.
2.13. Контроль за додержанням Центром вимог законодавства у сфері надання соціальних послуг здійснюється в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
2.14. Центр забезпечує для працівників, які надають соціальні послуги:
- створення належних умов для професійної діяльності (у тому числі підвищення кваліфікації, супервізії);
- проведення профілактичного медичного огляду;
- захист професійної честі, гідності та ділової репутації, зокрема в судовому порядку;
- надання спеціального одягу, взуття, інвентарю, велосипедів, проїзних квитків або виплату грошової компенсації за їх придбання відповідно до норм, затверджених Засновником;
- створення безпечних умов праці.
3. Функції та завдання Центру
3.1. Основними завданнями центру є:
- проведення соціально-профілактичної роботи, спрямованої на запобігання потраплянню в складні життєві обставини осіб/сімей, які належать до вразливих груп населення;
- надання особам/сім’ям комплексу соціальних послуг, яких вони потребують, відповідно до переліку послуг, затвердженого Мінсоцполітики, з метою мінімізації або подолання таких обставин.
3.2. Центр відповідно до визначених цим Положенням завдань:
- виявляє осіб/сім’ї і веде їх облік;
- проводить оцінювання потреб осіб/сімей у соціальних послугах;
- надає соціальні послуги відповідно до державних стандартів соціальних послуг;
- надає допомогу особам/сім’ям у розв’язанні їх соціально-побутових проблем;
- забезпечує соціальне супроводження прийомних сімей і дитячих будинків сімейного типу;
- забезпечує соціальний патронаж осіб, які відбули покарання у виді обмеження або позбавлення волі на певний строк, а також звільнених від подальшого відбування таких покарань на підставах, передбачених законом, за повідомленням відділу з питань соціального захисту населення виконавчого комітету Зорівської сільської ради, бере участь у роботі спостережних комісій;
- складає план реабілітації особи, яка постраждала від торгівлі людьми;
- вносить відомості до реєстру надавачів та отримувачів соціальних послуг;
- проводить моніторинг та оцінювання якості наданих ним соціальних послуг;
- створює умови для навчання та підвищення кваліфікації працівників, які надають соціальні послуги;
- взаємодіє з іншими суб’єктами системи надання соціальних послуг, а також з органами, установами, закладами, фізичними особами - підприємцями, які в межах компетенції у відповідній адміністративно-територіальній одиниці або територіальній громаді надають допомогу особам/сім’ям та/або здійснюють їх захист;
- інформує населення адміністративно-територіальної одиниці/територіальної громади та осіб/сім’ї індивідуально про перелік, обсяг і зміст соціальних послуг, які він надає, умови та порядок їх отримання. Інформація на паперових та інших носіях повинна викладатися із забезпеченням контрасту і розміру шрифту, які даватимуть змогу вільно читати її, зокрема особам із порушеннями зору і тим, що переміщуються у кріслах колісних.
Інформація також надається у вигляді листівок, буклетів, брошур, за потреби - із застосуванням рельєфно-крапкового шрифту (шрифту Брайля), мовою, доступною для розуміння та читання особами з інвалідністю внаслідок інтелектуальних порушень.
Відповідні матеріали розміщуються в засобах масової інформації, на веб-сайтах суб’єктів, що надають соціальну послугу, інших інформаційних ресурсах;
- інформує населення про сімейні форми виховання дітей та проводить первинний відбір кандидатів у прийомні батьки, батьки-вихователі, патронатні вихователі;
- бере участь у визначенні потреб населення адміністративно-територіальної одиниці/територіальної громади у соціальних послугах, а також у підготовці та виконанні програм надання соціальних послуг, розроблених за результатами визначення потреб населення адміністративно-територіальної одиниці/територіальної громади у соціальних послугах;
- готує статистичні та інформаційно-аналітичні матеріали стосовно наданих соціальних послуг і проведеної соціальної роботи, які подає відповідному структурному підрозділу з питань соціального захисту населення місцевого органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування;
- забезпечує захист персональних даних отримувачів соціальних послуг відповідно до Закону України “Про захист персональних даних”.
3.3. Центр з урахуванням потреб у соціальних послугах, визначених у територіальній громаді, надає такі соціальні послуги: догляд вдома; соціальна адаптація; екстрене (кризове) втручання; консультування; соціальний супровід; представництво інтересів; посередництво (медіація); соціальна профілактика; натуральна допомога; фізичний супровід осіб з інвалідністю, які мають порушення опорно-рухового апарату та пересуваються на кріслах колісних, порушення зору; супровід під час інклюзивного навчання; інформування; транспортні послуги.
3.4. Послуги надаються центром за місцем проживання/перебування особи/сім’ї (вдома), у приміщенні надавача соціальних послуг, за місцем перебування особи/сім’ї поза межами приміщення надавача соціальних послуг (зокрема на вулиці).
3.5. Центр має право:
- самостійно визначати форми та методи роботи;
- подавати до органів державної влади та органів місцевого самоврядування запити на інформацію, необхідну для організації надання соціальних послуг;
- утворювати робочі групи, мультидисциплінарні команди із залученням представників установ, закладів, організацій тощо, які в межах компетенції надають допомогу особам/сім’ям;
- залучати на договірній основі підприємства, установи, організації, фізичних осіб, волонтерів до надання соціальних послуг у підрозділах Центру;
- залучати грошові кошти та інші ресурси (людські, матеріальні, інформаційні тощо), необхідні для надання соціальних послуг.
4. Організація надання соціальних послуг Центром.
4.1. На надання соціальних послуг в Центрі мають право особи/сім’ї, які не можуть самостійно подолати негативний вплив обставин, зумовлених такими чинниками:
- похилий вік;
- часткова або повна втрата рухової активності, пам’яті;
- невиліковні хвороби, хвороби, що потребують тривалого лікування;
- психічні та поведінкові розлади, у тому числі внаслідок вживання психоактивних речовин;
- інвалідність;
- бездомність;
- безробіття;
- малозабезпеченість особи;
- поведінкові розлади у дітей через розлучення батьків;
- ухилення батьками або особами, які їх замінюють, від виконання своїх обов’язків із виховання дитини;
- втрата соціальних зв’язків, у тому числі під час перебування в місцях позбавлення волі;
- жорстоке поводження з дитиною;
- насильство за ознакою статі;
- домашнє насильство;
- потрапляння в ситуацію торгівлі людьми;
- шкода, завдана пожежею, стихійним лихом, катастрофою, бойовими діями, терористичним актом, збройним конфліктом, тимчасовою окупацією;
- інші.
4.2. До осіб/сімей, які мають найвищий ризик потрапляння у складні життєві обставини через вплив несприятливих зовнішніх та/або внутрішніх чинників належать:
- сім’ї, у яких дітей відібрано у батьків без позбавлення їх батьківських прав;
- сім’ї, де триває процес розлучення батьків і вирішується спір між матір’ю та батьком щодо визначення місця проживання дітей, участі батьків у їх вихованні;
- сім’ї з дітьми, в яких тривала хвороба батьків перешкоджає їм виконувати свої батьківські обов’язки;
- сім’ї, у яких виховуються діти з інвалідністю, та сім’ї з дітьми, у яких батьки мають інвалідність;
- сім’ї, у яких батьків поновлено в батьківських правах;
- сім’ї з дітьми, де батьки є трудовими мігрантами;
- малозабезпечені сім’ї з дітьми;
- сім’ї, діти з яких перебувають у закладах інституційного догляду та виховання;
- сім’ї, дітей з яких влаштовано в сім’ю патронатного вихователя;
- сім’ї, у яких діти систематично самовільно залишають місце проживання;
- сім’ї, у яких діти систематично без поважних причин не відвідують заклади освіти;
- жінки, які виявили намір відмовитися від новонародженої дитини;
- неповнолітні одинокі матері (батьки);
- діти, які перебувають на вихованні в сім’ях опікунів, піклувальників, прийомних сім’ях, дитячих будинках сімейного типу;
- особи з числа дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування;
- особи з особливими освітніми потребами;
- внутрішньо переміщені особи;
- повнолітні недієздатні особи (у разі відсутності в них опікуна);
- особи, звільнені з місць позбавлення волі;
- учасники антитерористичної операції та особи, які здійснювали заходи
із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях.
4.3. Підставою для надання соціальних послуг є:
- направлення особи/сім’ї для отримання соціальних послуг, видане на підставі відповідного рішення відділу соціального захисту населення виконавчого комітету Зорівської сільської ради, разом з пакетом документів зазначеними у Порядку організації надання соціальних послуг, затвердженого Кабінетом Міністрів України;
- результати оцінювання потреб особи/сім’ї у соціальних послугах.
4.4. Рішення відділу соціального захисту населення виконавчого комітету Зорівської сільської ради про надання послуг особі/сім’ї приймається відповідно до Порядку організації надання соціальних послуг, затвердженого Кабінетом Міністрів України.
4.5. Соціальні послуги надаються Центром за рахунок бюджетних коштів, з установленням диференційованої плати залежно від доходу отримувача соціальних послуг або за рахунок отримувача соціальних послуг/третіх осіб:
1) за рахунок бюджетних коштів:
а) незалежно від доходу отримувача соціальних послуг:
- особам з інвалідністю I групи;
- дітям з інвалідністю;
- дітям-сиротам;
- дітям, позбавленим батьківського піклування;
- особам з їх числа віком до 23 років;
- сім’ям опікунів, піклувальників, прийомним сім’ям, дитячим будинкам сімейного типу, сім’ям патронатних вихователів;
- особам, які постраждали від торгівлі людьми і отримують соціальну допомогу відповідно до законодавства у сфері протидії торгівлі людьми;
- особам, які постраждали від домашнього насильства або насильства
за ознакою статі; - дітям, яким не встановлено інвалідність, але які є хворими на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежні), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, дітьми, які отримали тяжку травму, потребують трансплантації органа, потребують паліативної допомоги. Перелік зазначених тяжких захворювань, розладів, травм, станів дітей, яким не встановлено інвалідність, затверджує Кабінет Міністрів України;
- іншим категоріям осіб – соціальні послуги з інформування, консультування, надання притулку, представництва інтересів, перекладу жестовою мовою, а також соціальні послуги, що надаються екстрено (кризово);
б) отримувачам соціальних послуг, крім зазначених у пункті 1а цієї частини, середньомісячний сукупний дохід яких становить менше двох прожиткових мінімумів для відповідної категорії осіб, – всі соціальні послуги.
2) з установленням диференційованої плати в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, надаються соціальні послуги отримувачам соціальних послуг, середньомісячний сукупний дохід яких перевищує два прожиткові мінімуми, але не перевищує чотири прожиткові мінімуми для відповідної категорії осіб.
3) за рахунок отримувача соціальних послуг або третіх осіб надаються соціальні послуги:
а) отримувачам соціальних послуг, середньомісячний сукупний дохід яких перевищує чотири прожиткові мінімуми для відповідної категорії осіб;
б) понад обсяги, визначені державним стандартом соціальних послуг.
4.6. Рішення про обов’язкове надання соціальних послуг (проходження індивідуальних корекційних програм) приймається стосовно:
- батьків, які не виконують батьківських обов’язків;
- осіб, які вчинили насильство за ознакою статі, домашнє насильство чи жорстоке поводження з дітьми;
- осіб, до яких застосовуються заходи пробації відповідно до закону;
- осіб, яких судом направлено на проходження програми для кривдників;
- в інших випадках, передбачених законом.
4.7. Сесія Зорівської сільської ради має право приймати рішення про надання за рахунок бюджетних коштів інших соціальних послуг та/або іншим категоріям осіб, ніж передбачені пп. 2, 3 пункту 4.5. цього розділу.
4.8. Розмір плати за соціальні послуги встановлюється Центром у визначеному законодавством порядку і затверджується його директором.
4.9. Кошти, що надходять від надання платних соціальних послуг, використовуються в установленому законодавством порядку.
4.10. Для надання соціальних послуг у Центрі утворено такі структурні підрозділи:
- відділення соціальної допомоги вдома;
- відділення соціальної роботи для сім’ї, дітей та молоді;
- пункт прокату.
4.11. У Центрі можуть утворюватись інші структурні підрозділи, діяльність яких спрямовується на надання послуг особам/сім’ям з урахуванням потреб у соціальних послугах, визначених у Зорівській територіальній громаді.
Зазначені структурні підрозділи утворюються згідно пункту 2.5. даного Положення.
4.12. Структурний підрозділ очолює керівник, якого призначає на посаду та звільняє директор Центру.
4.13. Положення про структурні підрозділи Центру затверджуються директором Центру та погоджуються Засновником.
5.Керівництво Центру.
5.1. Центр очолює директор, якого призначає на посаду (на конкурсній основі за контрактом) та звільняє з посади засновник.
5.2. Директор Центру:
- організовує роботу Центру, персонально відповідає за виконання завдань Центру, визначає ступінь відповідальності працівників;
- здійснює контроль за повнотою та якістю надання соціальних послуг особам/сім’ям відповідно до державних стандартів і нормативів;
- забезпечує своєчасне подання звітності про роботу Центру;
- подає органу, що утворив Центр, пропозиції щодо штатного розпису, кошторису витрат Центру;
- затверджує положення про структурні підрозділи;
- затверджує посадові інструкції працівників;
- призначає в установленому порядку на посади та звільняє з посад працівників Центру;
- затверджує правила внутрішнього розпорядку Центру та контролює їх виконання;
- видає відповідно до компетенції накази, організовує та контролює їх виконання;
- укладає договори, діє від імені Центру і представляє його інтереси;
- розпоряджається коштами Центру в межах затвердженого кошторису;
- забезпечує фінансово-господарську діяльність Центру, створення та розвиток матеріально-технічної бази для проведення комплексу заходів із надання соціальних послуг особам/сім’ям, у тому числі забезпечення автотранспортними засобами, спеціальними засобами для догляду і самообслуговування;
- забезпечує проведення атестації працівників в порядку, визначеному законодавством, та сприяє підвищенню їх кваліфікації;
- вживає заходів для поліпшення умов праці, забезпечення дотримання правил охорони праці, внутрішнього трудового розпорядку, санітарної та пожежної безпеки;
- розробляє і подає на затвердження сесії Зорівської сільської ради проєкт Положення Центру та зміни до нього;
- здійснює інші повноваження, передбачені законодавством.
6. Порядок внесення змін до Положення.
6.1. Внесення змін до Положення Центру є виключно компетенцією засновника.
6.2. Внесення змін до Положення Центру оформляється шляхом викладення у новій редакції з додержанням вимог діючого законодавства.
6.3. Зміни до Положення Центру набирають чинності з дня їх державної реєстрації.
7. Припинення діяльності Центру.
7.1. Реорганізація (злиття, поділ, виділення, перетворення) або ліквідація Комунального закладу «Центр з надання соціальних послуг Зорівської сільської ради» здійснюється за рішенням сесії Зорівської сільської ради.
7.2. Ліквідація Центру здійснюється ліквідаційною комісією, яка утворюється уповноваженим органом або органом, який прийняв рішення про ліквідацію. Порядок і строки проведення ліквідації, а також строк для заяви претензій кредиторами визначаються Уповноваженим органом, який прийняв рішення про ліквідацію, згідно з чинним законодавством України.
7.3. З моменту призначення ліквідаційної комісії до неї переходять всі повноваження по управлінню Центром. Ліквідаційна комісія складає ліквідаційний баланс Центру і подає на затвердження органу, який призначив ліквідаційну комісію. Кредиторам, які перебувають у договірних відносинах з Центром, що ліквідується, повідомляється про його ліквідацію у письмовій формі.
7.4. Майно, що залишилось після задоволення претензій кредиторів за рішенням сесії Зорівської сільської ради має бути передано іншій неприбутковій організації відповідного виду або зараховано до місцевого бюджету.
7.5. При реорганізації і ліквідації Центру працівникам, які звільняються, гарантується додержання їх прав та інтересів відповідно до чинного законодавства України.
7.6. Центр втрачає право юридичної особи і визначається такою, що припинила існування, з метою виключення її з державного реєстру України.
7.7. У разі реорганізації Центру права і обов’язки переходять правонаступникам.
8. Заключні положення.
8.1. Покладання на Центр обов’язків, не передбачених цим Положенням, а також тих, що не відносяться до фахової діяльності Центру, не допускається.
8.2. Це Положення набирає чинності з моменту його державної реєстрації відповідно до чинного законодавства України. Зміни та доповнення до Положення вносяться в порядку, визначеному чинним законодавством України та набувають юридичної сили з моменту їх державної реєстрації.
Секретар сільської ради Наталія ЗАГРЕБЕЛЬНА