Зорівська територіальна громада
Золотоніського району Черкаської області

Всесвітній тиждень імунізації. Вакцинація вагітних.

Дата: 06.05.2025 08:43
Кількість переглядів: 26

Золотоніський районний відділ ДУ «Черкаський  ОЦКПХ МОЗ» інформує :

        В Україні  з 21 квітня по 02 травня проходив Всесвітній тиждень імунізації. Мета його – підвищити  поінформованість населення про переваги вакцинації та важливість своєчасних щеплень.

Що потрібно знати про вакцинацію вагітним 

і чи потрібна вона їм?

       Так, потрібна й дуже важлива. Адже, вакцинуючись, майбутня мама захищає від смертельно небезпечних захворювань не лише себе, а й свою дитину. Під час вагітності вакцинована від певних інфекційних хвороб мати може передати дитині захисні антитіла (спеціальні білки, які організм виробляє для боротьби з захворюваннями), які допоможуть малечі боротись з цими інфекціями в перші місяці життя.

Від яких інфекцій перш за все рекомендовано вакцинуватися вагітним?

         Вагітні жінки більш схильні до важкого перебігу грипу та COVID-19 і частіше потребують госпіталізації коли хворіють на них. Тому перед початком епідемічного сезону цих інфекцій рекомендовані щеплення проти цих інфекцій (найоптимальніше щепитися в жовтні). Неживі вакцини від грипу та м-РНК вакцини від COVID-19 дозволені для використання в будь-якому триместрі вагітності і суттєво зменшують ризик захворіти або ж забезпечують легший перебіг захворювань та суттєво знижують ризик ускладнень.

Також вакцинація від грипу та COVID-19 забезпечує захист новонародженому в перші місяці його життя завдяки отриманим від матері захисним антитілам.

Вакцинація від COVID-19  в Україні проводиться згідно з  оновленими рекомендаціями НТГЕІ - використовується дозволена та безпечна для вагітних м-РНК вакцина.  На сьогодні первинний курс щеплень від COVID-19 в Україні складається з однієї дози мРНК-вакцини.  Згідно рекомендаціями МОЗ, вагітні є групою високого ризику стосовно тяжкого перебігу COVID-19, тож їм рекомендовано отримати ревакцинальну дозу, якщо від попередньої введеної дози минуло 6 місяців і більше (при цьому неважливо, якою за рахунком буде ця доза - оптимально вакцинацію варто провести в другому триместрі вагітності; в іншому випадку- вакцинація може бути проведена в будь-якому триместрі вагітності).

 

          Життєво важливою для вагітних є вакцинація АаКДП-М (комбінованою вакциною проти правця, дифтерії та кашлюку з ацелюлярним кашлюковим компонентом). Найоптимальніший період вакцинації – з точки зору ефективності передачі захисних антитіл дитині 16-32 тиждень вагітності. Проте якщо ви не встигли щепитися в цей період, краще все ж зробити це пізніше, аніж не вакцинуватися взагалі.

Діти, народжені від вакцинованих матерів, мають на 90% менше шансів захворіти, ніж діти, чиї матері не були вакциновані. 

 

         Якщо вагітна раніше не була щеплена від гепатиту В, то варто провести вакцинацію під час вагітності, аби уникнути ризику інфікування та передачі інфекції дитині під час пологів. Інфікування гепатитом В найбільш небезпечним для дітей саме в перший рік їхнього життя через високий ризик розвитку таких ускладнень хвороби, як цироз та рак печінки. Тож майбутній матері варто подбати про власну вакцинацію від гепатиту В, а також не відмовлятись від вакцинації дитини від цієї інфекції в пологовому будинку. Вакцинація дорослих, що не були раніше щеплені від гепатиту В, складається з 3-х доз і може проводитись за прискореною схемою з мінімальним інтервалом 1 місяць між дозами, якщо нема можливості використати стандартну схему 0-1-6 місяців.

 

      Щодо вакцинації від інших інфекцій :

       За наявності підвищеного ризику інфікування (належність до певної групи медичного ризику, контакт з хворим, подорож до тієї чи іншої країни тощо) вагітні жінки можуть бути щеплені від гепатиту А, пневмококової та менінгококової інфекцій. Для проведення цих щеплень можна записатися до приватного медзакладу або самостійно придбати вакцину в аптеці та ввести її в медзакладі, де ви задекларовані (чи в найближчій амбулаторії, якщо ви є внутрішньо переміщеною особою).

 

Чи можна проводити екстрену вакцинацію проти сказу під час вагітності?

     Так, не лише можна, але й необхідно. Екстрена вакцинація проти сказу є вакцинацією за життєвими показами (сказ не лікується) і не має протипоказів. У випадку укусу або ослинення твариною з невідомим вакцинальним статусом обов'язково починайте курс щеплень від сказу. Вакцину від сказу забезпечує держава; також вона доступна в аптечній мережі та приватних медичних закладах.

 

Які вакцини протипоказані вагітним?

      Вагітним протипоказано вводити живі вакцини – БЦЖ, КПК (кір, паротит, краснуха), від вітряної віспи, ОПВ, ЖЛ (проти жовтої лихоманки), що пов'язано з теоретичними ризиками для плоду. Тому живі вакцини потрібно вводити завчасно. Вакцину КПК необхідно ввести щонайменше за місяць до запланованої вагітності (ця вакцина формує захист не лише від кору та епідпаротиту, а й від краснухи – інфекції, яка є дуже небезпечною для вагітних, оскільки може призвести до синдрому вродженої краснухи в новонародженої дитини).

 Разом з тим, існує багато спостережень за випадками, коли жінки не знали про свою вагітність на момент вакцинації і були щеплені живими вакцинами. Тож на сьогодні так і залишається недоведеним негативний вплив на перебіг вагітності або на дитину помилкового введення живої вакцини. 

Вакцинація живими чи інактивованими вакцинами на будь-яких термінах вагітності не є показом для переривання вагітності.

Фото без опису


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь